1. דף הבית
  2. /
  3. סוגי טיפולים
  4. /
  5. טיפול זוגי בחדרה

 טיפול זוגי בחדרה

הקדמה

אנשים מתאהבים בעוצמה רבה וכאלה שמתאהבים ממבט ראשון. מפתחים קשר רומנטי ומשיכה לגורמים ביולוגיים, מעמד חברתי, מצב כלכלי ותכונות אופי. תקופה של אהבה רומנטית, הקשר הולך ומתפתח בשלב כלשהוא מכריזים האוהבים הכרזת אהבה אין סופית. הם התקשרו כל-כך זה לזה עד שאינם יכולים לעלות בדעתם את האפשרות של חיים בנפרד.  תהליך זה משקף את תפקידו של המוח הלא מודע בבחירת בן-זוג. באהבה עם עולם מלא בציפיות  נישאים בני הזוג, ותוך זמן קצר מוציאים עצמם בקונפליקטים היוצרים מאבקי כוח, קשיים והתמודדויות. האשליה של האהבה הרומנטית נמוגה לאיטה. כעס, כאב, האשמות, ביקורת, שיפוטיות, חרדה.  


כיצד מתקיים טיפול זוגי?

צעד אחר צעד,  עקב בצד אגודל, ביצירת חיבור מעמיק, בצעדים קטנים.. מתחברים לשלב הראשון שלב פיתוח המודעות לפצענו  הישנים. בוחנים את עברנו כדי לגלות איך מנעו מאתנו טיפוח נאות ואיך הדחקנו חלקים חשובים של הוויתנו. באמצעות המחשבות, הרגשות והתנהגויות, כאשר אנחנו מבינים דברים חדשים, אנחנו משתפים את בני זוגנו, כי אין הם קוראים את מחשבותינו. השיתוף מתקיים בהקשבה, באמפתיה, בהכלה. מקבלים על עצמנו את האחריות  והמחויבות , יצירת אמון ובטחון, לערוצי תקשורת ברורים, ללא ביקורת, ללא שיפוטיות, ללא האשמות, בהכלה ובאמפתיה. יוצרים סביבה בטוחה ואכפתית. לומדים לספק רצונות וצרכים, כוחות וכישורים מתוודעים אל האהבה ללא תנאים ובסופו של תהליך זוכים לאיכות חיים. 


גישות טיפול

ישנן שיטות רבות לטיפול זוגי וכל זוג צריך לבחור את המתאימה לו ביותר, לפי אופיו ולפי המצב בפניו הוא עומד. יש שיעדיפו טיפול מהיר לפתרון בעיה מסוימת ויש שיעדיפו טיפול ארוך יותר שילווה את חיי הזוגיות. כיום ניתן לומר שאני מרגישה קרובה לשיטת ה"אימאגו". 


מטרת הטיפול הזוגי בשיטת אימאגו היא לאחד את החלק המודע שלנו ששואף לאושר, עם תת המודע שדורש ריפוי וצמיחה. במהלך הטיפול אנו מבינים מדוע בחרנו זה בזו, מהם הקונפליקטים הקבועים שלנו ומה הם משרתים אצלנו, ומסגלים דרכים בריאות להתמודדות איתם. אנחנו לומדים להקשיב אחד לשנייה קשב עמוק, שאינו נובע מהתגובה שמעוררים בנו דברי האחר וללא שיפוטיות, אשמה ובושה. כך מתפתחת אמפטיה לרגשות בן זוגנו והתקשורת בינינו מעמיקה.


אנו לומדים כיצד להגיב באהבה לילד הפצוע ששוכן בליבו של בן הזוג שלנו ומעלים את המודעות לכאב ולפגיעות שחבויים בתוכנו מתחת למעטה העבה של מנגנוני ההגנה שבנינו עם השנים. אנו לומדים להביע את התסכולים ואת משאלות הלב שלנו. לאט לאט אנו הופכים יותר מודעים ופחות תגובתיים. תהליך זה מגדיל את תחושת החופש הפנימי ומעורר מחדש את חוויית האהבה שחלקנו בתחילת הקשר. כתוצאה מכך אנו חשים שוב אינטימיות וביטחון בקשר הזוגי.

 
כלים שנרכוש בתהליך טיפולי

הקשבה
אמפתיה
שיקוף
קשר עין
דיאלוג
 

ממני אליכם


הטיפול הזוגי יכול לעזור לשקם את מערכת היחסים לאחר משבר קשה, ולמנוע מצב דומה בעתיד. טיפול זוגי נועד להעניק לזוג את האפשרות לבחון האם הם רוצים להישאר יחד, ואם כן,  לעזור בשיפור היחסים זוגיים . טיפול כזה מתאים לכל זוג שמתלבט ומתקשה בסוגיות של חיי הזוגיות, ומאפשר לשני בני הזוג ללמוד יחד על הקשר ולחזק אותו.

עם זאת, השיקום אפשרי אך ורק אם כל אחד מהצדדים לוקח אחריות על המעשים והמילים שלו, משחרר מטענים נפשיים מהעבר ובוחר להשתמש בדפוסי התנהגות שיכולים להועיל למערכת היחסים, לחזק ולשפר אותה ולוותר על דפוסי התנהגות שלא תרמו לה. חשוב לציין ששמירה על מערכת היחסים היא חשובה לרווחתם הנפשית והרגשית של בני הזוג ולרווחת המשפחה.


טיפול זוגי בחדרה


­

­

 

­


טואול - בניית אתרים