1. דף הבית
  2. /
  3. סוגי טיפולים
  4. /
  5. טיפול רגשי למבוגרים בחדרה

טיפול רגשי למבוגרים בחדרה


מה זה טיפול קוגנטיבי התנהגותי?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הינו טיפול קצר מועד המתמקד בדפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים שגורמים להפרעות רגשיות. במקום להתמקד במשמעות של אירועים מהעבר דרך שיחה כמו בטיפול דינמי,   עוזר לפתח דפוסים בריאים דרך תרגול של מטלות טיפוליות. מטרת התרגילים היא להגביר את הביטחון עצמי, להפחית את הצורך בשליטה ופרפקציוניזם, להפחית מחשבות מעוותות ומטרידות, ולהחזיר את תדירות ועוצמת הרגשות הלא נעימים לרמה נורמטיבית. אורך הטיפול בממוצע הינו בין 3-6 חודשים טיפול קוגניטיבי התנהגותי , הינו טיפול קצר מועד המתמקד בדפוסי חשיבה והתנהגות בעייתיים שגורמים להפרעות רגשיות. במקום להתמקד במשמעות של אירועים מהעבר דרך שיחה כמו בטיפול דינמי, טיפול קוגנטיבי התנהגות יעוזר לפתח דפוסים בריאים דרך תרגול של מטלות טיפוליות. מטרת התרגילים היא להגביר אתהביטחון עצמי, להפחית את הצורך בשליטה ופרפקציוניזם, להפחית מחשבות מעוותות ומטרידות, ולהחזיר את תדירות ועוצמת הרגשות הלא נעימים לרמה נורמטיבית.  עקרונות הטיפול הקוגנטיבי התנהגותי

הגדרת הבעיה: הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מתאפיין בשקיפות ובהדדיות - המטופל מגדיר את מצוקתו ואת ההתנהגויות/רגשות/מחשבות המגבילים אותו, ולאחר מכן, המטפל והמטופל מגדירים ביחד את מטרות הטיפול ואת תכנית הפעולה (לדוגמה, עבודה על אסרטיביות, התגברות על התקפי פאניקה, הפחתת חשיבה והתנהגות אובססיבית וכו').

חשיפה: טיפולים קוגניטיביים התנהגותיים מבוססים על חשיפה לסיטואציות בהן האדם מתקשה לתפקד, מתוך הנחה שרק שיחה על הקשיים לא תביא לשינוי ההתנהגותי או הרגשי הרצוי. קיימות מספר טכניקות של חשיפה, כמו הצפה (חשיפה ישירה למושא החרדה הקשה ביותר), חשיפה הדרגתית (דירוג הסיטואציות המאיימות והתנסות הדרגתית), חשיפה בדמיון ועוד.

טכניקות הרגעה ושליטה עצמית: בהתחשב בעובדה שהשימוש בטכניקות החשיפה כרוך בחרדה רבה, מטפלים רבים מלמדים את המטופלים טכניקות הרגעה עצמית טרם החשיפה. טכניקות אלו עושות שימוש בשיטות התנהגותיות, כמו הרפיה, היפנוזה וביופידבק, כמו גם בשיטות קוגניטיביות, כמו זיהוי סכמות ואמונות בלתי יעילות ("בטח יקרה משהו רע אם אעלה במעלית", "אם יהיה לי עוד התקף פאניקה אני עלול למות") והמרתן באמונות יעילות יותר ("זה יהיה לא נעים, אבל זה יעבור").

 

 

טיפול קוגנטיבי התנהגותי מתאים קשיים רגשיים כמו:


דיכאון 
מצבי חרדה שונים: התקפי פאניקה, פוביות, חרדה חברתית, התנהגות אובסיסית-כפייתית ודאגנות כרונית

התקפי זלילה
הפרעות פוסט טראומטיות: שיטות ייחודיות לטיפול בפוסט טראומה פותחו על בסיס טיפול ה-CBT הקלאסי.
שיטות אלו מערבות אלמנטים של טיפול CBT עם אלמנטים הייחודיים להתמודדות עם פלשבקים, סיוטים, תחושו
ת גופניות וזיכרונות חודרניים. בין שיטות אלו: SEE-FAR-CBT, חשיפה ממושכת
קשיים במיומנויות חברתיות, למשל, היעדר אסרטיביות.


 טיפול רגשי למבוגרים בחדרה

טואול - בניית אתרים